Výběr správné nástrahy je při feederovém rybolovu stejně důležitý jako správný výběr sedacího místa u nedělního oběda u tchyně. Buď trefíš střed a jsi za hvězdu, nebo celý den bez záběru jen smutně pozoruješ okolí. V tomto článku se podíváme, jak zvolit nástrahu podle cílové ryby, sezóny, teploty vody i specifik závodního lovu.
Úvod
Feederová technika je jedním z nejuniverzálnějších způsobů lovu ryb. Ale abyste byli opravdu úspěšní, nestačí jen dobře nahodit a čekat. Klíčem je správně zvolená nástraha. Ať už lovíte kapra, cejna, plotici nebo se účastníte feederového závodu, výběr nástrahy by měl vždy vycházet ze situace na vodě.
Výběr podle cílové ryby
- Cejn, plotice, perlín – drobné háčkové červy, hnojáček, patentka nebo mini kukuřice. V chladnější vodě bývají top volbou!
- Kapr – sladká kukuřice, červi, pelety, rohlíkové boilies, ale také sladké pasty nebo mini boilies.
- Lín, karas – hnojáčci, menší žížaly, kostičkové červy a kukuřice.
- Parma, podoustev – těžší montáže s červem nebo kombinací červ + těsto.
- Větší bílé ryby a kapři při závodech – kombinace dvou červů nebo červ + kukuřice (tzv. sendvič) bývá klíčem k úspěchu.
Nástrahy reagují na teplotu vody. Když je voda studená, ryby nejsou tolik aktivní a vyžadují subtilní, voňavé a přirozeně se chovající nástrahy. V létě, když je voda teplá, si klidně dají „hamburger“ v podobě většího sousta.
Roční období |
Doporučené nástrahy |
Jaro |
Červ, hnoják, patentka, kukuřice, pasty |
Léto |
Kukuřice, rohlíkáč, pelety, boilies, červ |
Podzim |
Červ, hnoják, těsto, pasty, kombinace červ + kukuřice |
Zima |
Patentka, červ, hnojáček (malé nástrahy, jemná práce) |
Závodní feeder – když záleží na každé vteřině
V závodním rybolovu se nástrahy často mění i každých pár minut. Pracuje se s tím, co právě funguje. Osvedčenou klasikou jsou červi, patentka, bílé kuličky z těsta nebo mini boilies. Důležité je správně si předchystat různé druhy nástrah a mít je rychle po ruce.
Tipy a triky
- Nebojte se kombinovat nástrahy – červ + kukuřice často zachrání den.
- Zkoušejte i barevné varianty – někdy rozhodne barva, ne vůně.
- V chladnější vodě používejte menší háček a jemnější nástrahu.
- Pokud ryba sbírá z jemna, přejděte na čistou patentku nebo jednoho červíka.
Kdo si hraje, nezlobí – a u feederu to platí dvojnásob. Zkoušej, testuj, sleduj vodu i ryby. Nástraha, která včera nefungovala, může být dnes jackpot. Měj pestrý arzenál a neboj se trochu „kuchařsky zaexperimentovat“. Koneckonců, někdy i kapr ocení degustační menu.