5 tipů, jak si v zimě skvěle zachytat

lanokfoto()_1_cmsico

Dan Macoun zažil prosinec, který si bude dlouho pamatovat a co mu pomohlo k úspěchu, sepsal do povedeného článku...

Není tomu ani pořádně měsíc, kdy se mi podařilo znovu zdolat perfektního labského řádkáče a máme tu prosinec. Počasí spíše podzimní, teploty pravidelně nad nulou, vítr proměnlivý, tlak lítá nahoru dolů a k tomu doba „corona-krize“. Všichni netrpělivě čekají na rozvolnění situace pro nákupy v předvánočním šílenství a lidé frustrovaní dobou dávají svými náladami najevo svou nespokojenost.

Tak tahle ne, říkám si. Už je tomu nějaký týden, co si pravidelně se setměním krmím osamocené místo, ve které jsem vkládal veškerou důvěru na zimu. Samozřejmě musím podotknout, že jsem celou část úseku, kde jsem si místo vytipoval, zmapoval. Mapování terénu je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěchů během rybářských výprav v zimním období.

ccc(1)

TIP 1: Výběr místa lovu

Vybrat si místo lovu je zcela stěžejní věc, na kterou musíte klást největší důraz! Ve všeobecnosti a v zimě dvojnásob platí, že vždy jsou lepší místa, které nejsou tak frekventované a kde rybáři nesedí každý den na střídačku. Velcí kapři mají rádi klid a přesně na takových místech je musíte hledat. Nedá se říct, že v zimě jsou lepší hlubší nebo mělčí partie, jelikož na každé vodě je to jinak, ale výše zmíněné pravidlo platí všude.

Je pátek a já netrpělivě čekám na konec směny, abych to mohl konečně zkusit. Však to všichni znáte. Rychle domů, sbalit věci, naložit auto, pomazlit ženu a může se vyrazit. K místu přijíždím za tmy, fouká silný studený vítr a já s údivem zůstávám v poslední zatáčce před daným místem.

Sedím v autě, nedutám, rozmýšlím co dál. Možná jsou snad slyšet i moje myšlenky, ale je to jen boční vítr, který se mi opírá o auto. A proč? Červený transporter!!! „UAAAA“ Vaří se ve mně krev. 4. prosinec. Kdo? Kdy? Proč? „Panebože“, postesknu si. Na celém úseku ani živáčka, jen u mnou připraveného místa, dva zabivakovaní rybáři. To je snad zlej sen!

Týdenní nedočkavost střídá tisíc náhradních plánů. Snad je to jen náhoda. Nevzdávám však svou zvědavost. Po chvilce dělám nejspíš nejhorší krok. Ačkoliv nerad, sedám si co nejvíce po proudu níže. Místo se zde žádné nenachází, proto si musím udělat aspoň drobný přístup k vodě.

Jeden prut posílám proti proudu. Pouze singl 20 mm kuličku Chilli Fruitu, kterou jsem ořezal a předem zadipoval. Druhý prut jde úplně na opačnou stranu, abych docílil nejvyššího možného prostoru mezi pruty.

Montáž Ronnie-rig s oranžovým plováčkem Chilli Fruit ve stejné esenci je tím pravým bonbonkem. Všechno připravené, káva namletá, konvička připravená a jde se na to. S termo hrnečkem jdu na carp talk proti proudu za „kolegy“. Kluci jsou zde již od včera a prý ani potah. S pohledem na jejich stojany, kde pruty míří až na měsíc (min. průtok labe) a všechny čtyři pruty naservírované v nejmělčích částech toku u protějšího břehu, jsem v sobě zažehnul jiskru naděje.

TIP 2: Příprava místa s dostatečným předstihem

Pokud máte místo vybrané, věříte mu a máte trochu času na to, si ho připravit dopředu, neváhejte a udělejte tak. Ideálně po tmě až pozdě večer, abyste se vyvarovali tomu, že Vás někdo uvidí a Vaši práci a snahu využije ještě dřív než Vy.

Je půl deváté a z naší debaty mě vyrušuje první píp. Poté hned další a další… a už to jede. Záběr přichází na horní prut a kapr vyráží olovo. Nejedná se o žádného místního giganta, ale o pěkně nacpaného špígla okolo 6 kg, perfektně připraveného na zimu. Neváhám a prut letí zpět.

Super start. Káva mi ještě pořádně ani nevychladla a já se vracím k dalším carp-talkům. Netrvá to ani 15 minut a další píp, tentokrát na druhý prut. Bedlivě očekáváme další pípnutí z příposlechu a pro někoho neoblíbený zvuk kachny, ale ono nic. Ten správný tón přichází až po pěti minutách, kdy se kapřík neptal a jednoduše to vzal po proudu. Další jízda… yeees. Jedná se sice o dalšího dorostence. Ale tohle jsem přesně potřeboval.

Kolegům už se to popravdě moc nelíbilo, a já nucen svědomím kolem půl 11 stahuji. Spaní v autě nebylo moc pohodlné a tak opravdu časně nahazuji. Do 9 ranní se ovšem nic neděje a já se odebírám do tepla domova. Cestou mi volá kamarád, co dělám, jestli se nechci přijet podívat za ním na flek, že nějaké ryby minulý týden našel a pochytal.

cccccccc(1)

Středa. Časně z rána přijíždíme na místo. Moc to tu neznám, probíhala zde rekultivace dna, ale po pár hodech samotným olovem jsem si udělal představu. Tento den kolega zdolává pouze jednoho kapra okolo 10 kg a to bylo všechno, co se dělo. Kolem poledne odjíždím.

Čtvrtek. Na místě už jsme nebyli sami, všude okolo nás zdejší rybáři a domácí přeživší. Vlasců a prutů víc než dost. Tento den mě opravdu netěší. Ze všech stran obklíčen a všichni chytají pár metrů od břehu. Dobře vědí proč. Nechuť a otrávenost ve mně začala probouzet úplně pocit zbytečnosti. Kolega říkal, ono to přijde. Tak nějak mi to nedalo. Oranžový Ronnie do akce a bááác. Dvě minuty a tloušť jak poleno. Tak takhle to asi nepůjde. Bohužel to bylo opět bez kapří šupiny.

Pátek. Nově namotané vlasce Fluoro Clear do plna cívky. První změna. Proč? Musel jsem se něčím odlišit. Změnil jsem všechno od A až po Z. Olova mezi 170-200 g na odpad. Delší ztužený návazec. A ano prozatím i toto stačilo. Neboť tahle prvotní změna a maličkost rozjela sérii záběrů. 2x sfouklý jako svíčka.

A co ve mně drželo důvěru na daném úseku? Věděl jsem, že tam někde jsou. Věděl jsem, že je musím jenom najít. 0,50 mm šokový fluorocarbon Ghost pouze na jednu otočku cívky a řádný švih mi zajištoval dostat se do proudu za všechny montáže.

Tentokrát jsem musel postavit pruty směrem až na měsíc já, ale bylo to nezbytně nutné, abych měl ve vlasci menší odpor proudu a i rapidně méně často plavajícího bordelu. A na ten den nezapomenu. Kulička Waftersky GLM Squid v čisté esenci GLM, a druhá kulička Waftersky Salmon Maple v esenci Chilli Fruit mi během 6 hodin lovu přinesla 13 záběrů, z toho 10 vytažených kaprů.

Popravdě to nikdo moc nechápal, co se ten den dělo. Největším problémem bylo publikum, které se mi postaralo o řadu dalších změn. Kdy jsem vlastně naposledy chytil na Labi 10 kaprů během pár hodin? To si opravdu nepamatuji. Každopádně byl to skvěle strávený pátek a já se těšil na volný víkend. Cestování za rodinou a blízkými mi dalo přes víkend pěkně zabrat a tak víkend utekl jako voda.

cccc(1)

TIP 3: Výběr vhodné nástrahy

Většina rybářů, pokud ještě vůbec u vody budou, bude chytat na klasické nástrahy na dno. Proto Vám může k úspěchu výrazně pomoci i odlehčená nástraha ve formě Waftersek. Ty dělají více záběrů během celého roku a zima není výjimkou, spíše naopak! I malá plovoucí kulička obalená těstem dokáže udělat záběry v časech, kdy všichni kolem jen sedí bez akce.

Pondělí. Doslechl jsem se o velkém náporu rybářů přes víkend na daném úseku, avšak pondělí je pondělí. Ráno jsem trochu zaspal a co nevidět se to také projevilo na obsazenosti úspěšného místa. Sedám si tak o 200 m níže po proudu.

Taktika zůstává stejná. Proč měnit něco, co fungovalo? Montáž letí opět ke druhému břehu. Dvě hrsti kuliček vymáčeného 20 mm Chilli Fruitu krásně provonělo okolí montáže a já zažil opět perfektní dopoledne. Dnes už ale přijela jiná sorta ryb. Zdolával jsem převážně ryby mezi 10-12 kg. Ovšem tlak rybářů narůstal a jejich neúspěchy je hnali po všech směrech co nejblíže mým montážím. Pro tento týden už jsem nevyrazil.

Plný očekávání přijíždím další týden a opět jsem nucen se posadit jinam. To nic nemění na mé strategii. Ale co dnes? Pohádka skončila? To snad ne. Venku se sice mezitím vystřídali všechny možné přírodní vlivy, ale dnes bez potahu? To nebude jen tak.

Ačkoliv to není nic neobvyklého být na Labi 5 hodin bez kontaktu s rybou, a kord teď v zimě, chci se vrátit do té reality v minulém týdnu. Byl jsem nucen opět něco změnit. Ale co? Změnil jsem tedy chytací dobu. Přijíždím až po práci odpoledne, v domnění, že zachytím tah hejna, nebo dobu, kdy se kapři krmí.

Opět přichází na řadu Ronnie. Žlutý pop up Banán, ten mě nenechá ve štychu. A nenechal! Po minutě kopanec do prutu, vyražené olovo, povolený vlasec. Další pan tloušť. S postupným stmíváním jsem očekával záběr od kapra. Ale bohužel. Další nula na dnešní den. Dohazuji asi 2 kg do prostoru a odjíždím.

c(1)

Dalších pár hodin na místě činu – další změna. Obalovací pasta Chilli Fruit, na zkoušku proč ne. Letí to tam. Chystám se nahodit druhý prut, zaměřuji se na švih, ale co to? Prut ve stojanu se ohýbá, brzda povoluje, kachna ječí jak protržená. Jízda, následný souboj a úspěšné podebrání.

Wow! Vždyť to tam leželo ani ne 10 minut a ryba 15+. Náhody se dějí. Konečně to vyšlo jednou v životě i mě. Kapra odháčkuji a nechám v podběráku chvilku v klidu a mezitím to tam s domněnkou, že projelo hejno, servíruji.

Jeden prut osvědčená Wafterska, druhý taktéž, ale obalena pastou. Půl hodina a další zběsilý záběr. Opět na prut s pastou. Krásný šupík okolo 13 kg. Ten den opět moje Aera nevychladly. Neskutečný. Dnes jsem chtěl zůstat déle, cítil jsem totiž i nějakou lepší rybu. Mezi 13-16h se ale bohužel nic nedělo. Začínám balit.

Vždy se snažím pruty nechávat ve vodě co nejdéle, a proto nejdříve sundavám swingery. Odnáším je do batohu a je to tady. Nevěřícně se otočím a ono to opravdu jede. Mezi 16-17 h jsem dostal celkem 4 záběry.

A třešničkou na závěr dne byl můj kamarád, který šel na procházku s dcerou. Balím vše potřebné a poprosil jsem ho, aby mi sbalil druhý prut. Se slovy „máš to nějaký povolený“ si zdolává perfektní dvanáctku. To byl teda den. Dokrmuji opět okolo 2 kg Chilli Fruitu a jsem i smířen s mokrými věcmi, co musí do kufru mého auta.

ccccccccc(1)

TIP 4: Buďte připraveni měnit místo

Když budete úspěšní, dříve nebo později si to v okolí všimnou a budou se chtít „přiživit“. Snažte se nehádat a zbytečně si nekazit náladu. Pokračujte se svou úspěšnou taktikou na jiném místě, kde bude větší klid. Ryby se na takové místo rády přestěhují a Vašim nervům to taky prospěje.

Další dvě párhodinové výpravy se opět nic nedělo. Ticho jak v pátek, tak v pondělí. To mě opět přinutilo k dalším změnám. Už jsem vystřídal asi 500 m daného úseku a každá změna místa byla většinou úspěšná. Ale teď další odmlka. Já jsem ale za žádnou cenu nechtěl vychladnout z tempa. Nástrahy jsem začal zvedat hodně nade dno.

Je 17. prosince. Tento den mám svátek. Kapři to nejspíš věděli a taky se mi ten den pěkně odměnili. Za 5 hodin jsem chytil 5 kaprů z toho 3 měli nad 12 kg. V čele s perfektním šupinatým lyscem. Ten den jsme se sešli ve čtyřech a ve vzduchu už byla cítit vcelku napjatá atmosféra. Každý si chtěl chytit kapra.

TIP 5: V žádném případě nepodceňte oblečení

Při zimním lovu musíte být více aktivní a zkoušet různé nástrahy a taktiky. K tomu jen těžko najdete odhodlání, pokud budete promrzlý na kost. Dejte si proto záležet na kvalitním oblečení, ve kterém Vám bude teplo a nepromoknete, když bude potřeba zdolávat ryby v ledovém dešti.

Pokud nemůžete investovat do kvalitní zimní obuvi, kupte si alespoň za pár korun ohřívače do bot, zamilujete si je. Mějte u sebe několik párů ponožek, které si můžete vyměnit za suché, až Vás začnou zebat nohy.

I když nejdete na přesnočku, vezměte si s sebou lehčí přístřešek, který Vás ochrání před větrem a pomůže udržet tělesnou teplotu na provozním režimu. Bezpečný plynový ohřívač s pojistkou je také skvělá věc, která Vám poskytne komfort navíc.

1A8EE710-2D55-4735-B841-C74BCBE2DCC7(1)

A závěrem… Mé prosincové tažení mělo celkem 13 vycházek v průměru na 6 hodin. Byl jsem nucen měnit místa, montáže, návazce, ale i samotnou prezentaci nástrah. Každý den byl úplně jiný.

Důležité bylo, abych se snažil pokaždé přiblížit kaprům, ale i donutit je k záběru. Co fungovalo včera, nefungovalo již dnes. To vše jsem si vyzkoušel během prosincového tažení. A věřte, že ačkoliv jsem to jako pohádku mohl podat, podmínky pro lov byli vcelku jiné. Oblečení dostávalo zabrat ze všech stran, jednou déšť, jednou mráz, do toho vítr, ale zahřáté spokojené srdce oddaného kapraře.

Celkově jsem zdolal přes 50 kaprů v čele s 21 kilovým šupináčem a pětatřicetikilovým tolstolobikem. 29. a 30. prosince jsem si obtěžkal tři ryby přes 15 kg a zakončil menším kulatým šupináčem. Víc než perfektní zakončení sezony!

cccccc(1)

Háčky jsem používal Sportcarp vel. 4 Heavy Carp, šňůrka Maximus Skin 25lb, nebo fluorocarbon s bročkem. Šňůrka a samotné návazce dostávaly pořádně zabrat a tak jsem je musel často měnit. Pravidelně jsem dokrmoval 20 mm Chilli Fruit, nástrahy jsem dipoval, anebo zvýrazňoval esencemi GLM a Chilli Fruit, případně obaloval do pasty. Reflexní pop up mi bohužel atakovala všudypřítomná bílá ryba. Méně výrazné pop up řady „Identic“ však plnilo již tu správnou funkcni.

Důležité bylo se vždy přizpůsobit. Jestli si klepete na čelo s otázkou proč chytat tak velké háčky v zimě? Tak k množství ryb, které jsem pochytal a to podotýkám, že jsem byl překvapen bojovností kaprů v takhle studené vodě, nebylo potřeba jít naproti vyříznutí kapra.

Všem slušným rybářům přeji mnoho úspěchů v novém roce, ale hlavně pevné zdraví v této potrefené době. Chytejte, pouštějte, ale hlavně mějte radost z každé chycené ryby. Jednou přijdou dny, kdy se Vám to vrátí.

Za Sportcarp tým, Dan.

ccccc(1)

cc(1)

ccccccc