Kolik bižuterie máš, tolikrát jsi rybářem!

t_23_cmsico

Jak si bižuterii správně vybrat a co by Vám ve výbavě rozhodně nemělo chybět? To se dozvíte v tomto článku...

Rybářská bižuterie je nepostradatelnou součástí lovu a jednoduše se bez ní u vody neobejdeme. Vždy je lepší mít v zásobě několik variant a velikostí od všech drobností, abychom se dokázali přizpůsobit jakékoli situaci, která nastane a byli tak o krok blíže k úspěchu. Co by nám u vody nemělo chybět a jak správně bižuterii vybírat?

Základem jsou rybářské háčky

Začněme u toho nejdůležitějšího a tím jsou bezesporu rybářské háčky. Je jedno na jaký druh ryb se zaměřujete, nebo na jakou velikost, bez háčků to určitě nepůjde.

Co se týče kaprařiny, je mimořádně důležité mít s sebou vždy několik typů a velikostí. Časem si třeba najdete jeden oblíbený typ, který se naučíte vázat tak, že Vám bude dokonale fungovat. Ale ne vždy se hodí jedna a ta samá velikost.

Když jsou ryby apatické a potřebujete zmenšit nástrahu, musíte zjemnit i návazec a s ním také zmenšit velikost háčku. Naopak se můžete dostat do situace, kdy jsou kolem Vás vázky a potřebujete silnější, větší háček. Ten přijde vhod i v momentě, kdy máte zbytečně moc záběrů od malých ryb a chcete je selektovat. Velký háček je v tomto případě mnohdy správným řešením.

Ideální je tedy mít pořád k dispozici tři velikosti, doporučujeme 4, 6 a 8. Naším tipem jsou legendární Heavy Carpy pro univerzální lov a když ve vodě není moc překážek, sáhněte po modelech Anti Eject a Maximus.

1(3)

Mějte připravených několik různých návazců

Další neméně důležitou součástí jsou návazcové materiály. Těch je dnes k dispozici hromada a není tomu tak bez příčiny. Každá prezentace nástrahy a typ návazce si vyžaduje jiný typ materiálu na uvázání. A z vlastních zkušeností nejen ze závodního prostředí můžeme potvrdit, že někdy stačí vyměnit fluokarbon za měkkou šňůrku a záběrů je dvakrát tolik.

5(5)

Recept na to nejlepší v danou chvíli neexistuje a je potřeba zkoušet, jeden prut tak a druhý jinak. Na to musíte mít v boxu několik variant. Pro tuhé návazce doporučujeme fluokarbon Ghost, pro kombinované návazce z jednoho materiálu je naprosto famózní šňůrka Maximus Skin a to v obou librážích.

Z měkkých šňůrek u nás jednoznačně hraje prím Aligator. Samozřejmě máme v nabídce i další varianty, které mezi sebou můžete navíc kombinovat. Tři výše zmíněné Vám ale v boxu s bižuterií vytvoří dobrý základ na začátek, se kterým si poradíte všude možně.

Nezapomeňte na obratlíky

A nesmíme zapomenout na druhý konec návazce, který se zakončuje obratlíkem. Pamatujete ještě doby, kdy byly na krámech k dostání jen „pozlacené“ verze obratlíků s velkými očky, které neseděly ani do krmítka ani do olůvka? Tak to už je dávno pryč a dnešní modely jsou téměř dokonalé.

12(1)

Opět byste měli mít několik variant v krabičce. Asi nejpoužívanější verzí dneška jsou rychlovýměnné obratlíky, které umožňují v mžiku měnit celý návazec. I ty jsou ale k dispozici v několika variantách. My jednoznačně doporučujeme model Carefree, který Vám díky jeho tvaru usnadní navlečení i sundání převleku proti zamotání a taktéž zabrání jeho propíchnutí, což se běžně stává u klasických verzí těchto obratlíků. Neměly by Vám chybět ani obratlíky s očkem, které dají Vašemu návazci větší svobodu pohybu a to někdy může rozhodovat! Navíc je můžete využít při helikoptérové montáži.

Pro standardní využití volte velikost 8, která sedne do drtivé většiny olůvek a závěsek. Menší velikosti 11 a 12 jsou určeny různé kombinace návazců. Mikroobratlíky s kroužkem pak pro upevnění nástrahy na háčku při speciálních návazcích typu Ronnie Rig a Chod Rig.

Ideální je mít všechny typy po jednom v zásobě a verzi, kterou používáte nejčastěji, alespoň ve třech baleních v rezervě. Nikdy nevíte, kdy budete „chytat veverky“, anebo řezat celé montáže na hranách se slávičkami.

Olova v závěsné verzi nebo inline?

Zde se rybáři rozdělují na dva tábory, kdy jeden zarytě používá jen ta závěsná a ten druhý zase inline verze. Kde je pravda, nevíme. Máme za to, že využití mají oba typy.

Pro lov u břehu na malém rybníčku si dokonale vystačíte s verzí Sandy Flat, která je plochá, skvěle drží na hraně a má dobře uložené těžisko. Na odhoz bez okolků doporučujeme naši verzi Tribomb 99-113 g v kombinaci se závěskami Distance a na řeku do většího proudu a dalekou vyvážku pak těžký kalibr ve formě olov Gripper. Ty zůstanou na místě za všech podmínek.

2(3)

Jak na upevnění nástrahy pod háček

U upevnění nástrahy pod háček máte dnes také spousty možností. Tou nejmodernější je použití držáku nástrahy se závitem. Tyto malé pomůcky jsou opravdu skvělé a my je můžeme jen doporučit! Umožní Vám expresní rychlostí vyměnit nástrahu bez potřeby jehly a zarážky a dají se používat opakovaně, i když návazec zničíte zkroucením, anebo se prodře šňůrka. Sundáte jej z háčku a znovu nasadíte na nový. Geniální věc!

Ale má to i své nedostatky, jako třeba omezená velikost nástrahy. Pokud je nástraha větší, třeba 24 mm anebo kombinace dvou kuliček na panáčka, doporučujeme raději jinou formu upevnění. Buď klasickou zarážku, které jsou k dispozici i jako prodlužovací (díky nim můžete i na kratší vlas nastražit větší nástrahu), anebo sofistikovanější verzi pomocí výše zmíněného mikroobratlíku a šňůrky Bait Floss. Díky této prezentaci nástraha dostane větší svobodu pohybu, což zdokonaluje nejen její prezentaci, ale také zlepšuje schopnost zachycení háčku v tlamce.

13(1)

Výše zmíněné drobnosti z bižuterie byste měli mít vždy s sebou. Samozřejmě je tu hromada dalších nutných „serepetiček“ jako jsou rovnátka, smršťovací a silikonové hadičky, brousky, nůžky, převleky proti zamotání a další vychytávky. Ne nadarmo se říká, že kolik bižuterie máš, tolikrát jsi rybářem...