Jak správně na vlasce

t_13_cmsico

Jak si správně vybrat a následně namotat vlasec? V tomto článku se to dozvíte...

 

Kolem rybářských vlasců, jejich výběru a používání se mluví a píše pořád dokola. Přesto spousta lidí pořád neví, jak vybrat a jak správně vlasce používat. V tomto článku si probereme pár základních věcí, které Vám snad usnadní výběr a pomůžou k lepšímu a efektivnějšímu používání rybářských vlasců.

Kdy použít měkký a kdy tvrdý vlasec?

Začneme samotným rozdělením. Vlasce můžeme rozdělit na dvě základní skupiny – měkčí vlasce, které jsou určeny hlavně pro chytání na odhoz, a pak tvrdší varianty, které se využívají pro lov na vyvážku, anebo při chytání u vázek, kde oceníte velmi nízkou průtažnost.

Při výběru odhozového vlasce se nás zákazníci často ptají, jaký průměr bychom doporučili. V zásadě platí, že čím dál potřebujete házet, tím nižší průměr byste měli vybírat.

Ideální průměr vlasce

Při kaprařině ale nedoporučujeme jít pod 0,25 mm. Při tomto průměru už to lítá hodně daleko a pořád máte bezpečný kontakt s rybou. Pokud se potřebujete dostat maximálně na 100 m, klidně můžete použít průměr 0,30-0,33 mm. Bez problémů se na danou vzdálenost dostanete a zároveň budete mít ve vlasci větší jistotu proti poškození.

Univerzálním odhozovým průměrem je pak 0,28 mm. Pořád jste schopni házet daleko a současně máte k dispozici větší sílu. Z naší nabídky doporučujeme verzi Signum, který je k dispozici ve dvou barvách a originálním balení 2x300 m, díky kterému si snadno rozdělíte vlasec přesně napůl na dvě cívky.

All_Footage_Edit.00_00_43_13.Still014

Čírá barva je nenápadnější a preferovanější, ale pro rybáře, kteří z různých důvodů vyžadují reflexní verze, je k dispozici i fluo zelený model, který je velmi dobře vidět ve světle čelovky.

Jednoznačný favorit – Stoner Fluo

V rámci tužších vlasců na zavážku máme jednoznačného favorita – Stoner Fluo! Má všechno, co po vlasci tohoto typu vyžadujete. Má minimální průtažnost, stejně tak paměť, je extrémně pevný, skvěle odolává oděru, je velmi dobře vidět a navíc je finančně mimořádně dostupný.

sportcarp-vlasec-stoner-fluo-564901842_z1 (1)

Rybáři, kteří chytají na kratší a střední vzdálenosti do 100 m, ho rádi používají v průměru 0,28 a 0,30 mm, právě kvůli výše zmíněným vlastnostem a dobře viditelným barvám. Pro zavážku ale nejlépe využijete verzi 0,35 mm, která Vám i na větší vzdálenost spolehlivě dokáže indikovat záběr a vydrží i protažení mezi trsem travin se slávičkami. Jednoduše dokonalý partner pro složitější lov!
Barevně jsou nejpopulárnější zelená a žlutá verze, ale očekáváme, že nová fialová verze Purple značně zamíchá tímto pořadím.

v průměru 0,28 a 0,30 mm, právě kvůli výše zmíněným vlastnostem a dobře viditelným barvám. Pro zavážku ale nejlépe využijete verzi 0,35 mm, která Vám i na větší vzdálenost spolehlivě dokáže indikovat záběr a vydrží i protažení mezi trsem travin se slávičkami. Jednoduše dokonalý partner pro složitější lov!
Barevně jsou nejpopulárnější zelená a žlutá verze, ale očekáváme, že nová fialová verze Purple značně zamíchá tímto pořadím.

Nejčastější chyby při práci s vlascem

Často slýcháme, že při spojení hlavního vlasce se šokovkou uzel praská a nejde uvázat. Tady je většinou problém ve velkém rozdílu síly použitých vlasců. Nepokoušejte se uvázat vlasec 0,25 mm na šokovku s průměrem 0,60 mm. V tom případě Vám bude uzel vždycky praskat a pokud se Vám i podaří jej utáhnout, praskne během náhozu při opuštění cívky a proletu mezi očky.

Pro průměr 0,25-0,28 doporučujeme odhozový konec maximálně 0,40. Nebo ještě lépe, použijte raději ujímané návazce, které Vám budou lépe a spolehlivěji držet a zároveň zaručí delší a přesnější náhozy.

All_Footage_Edit.00_05_43_19.Still018

Další závažnou chybou je samotné namotání nového vlasce. Zde existují dva správné způsoby, jak to udělat a pro oba platí, že vlasec je potřeba nejdříve namočit! Ideálně na 2-3 hodinky do čisté vody. Pokud ho dáte do špinavé vody z rybníka, namotáte si na naviják hned ze startu špinavý vlasec v celém návinu.

Pokud je vlasec dostatečně namočen, můžete pokračovat takto:

  1. Špulku s vlascem dejte na dno kbelíku s vodou samolepkou navrch a položte na něj nějaké těžítko, aby nelítal po kbelíku a nepřevracel se. Postačí těžší olůvko. Vezměte si do ruky mokrý hadřík nebo houbičku na nádobí (čistou, ne se saponátem!), vlasec veďte přes hadřík nebo houbičku a snažte se ho jemně napínat během navíjení na cívku. Cca po 20-30 metrech přestaňte a zkontrolujte, jestli se vlasec nekroutí, když uvolníte napnutí. Pokud ano, otočte špulku v kbelíku vzhůru nohama a pokračujte. Pokud se nekroutí, je všechno v pořádku a můžete pokračovat v plnění navijáku.

  2. Namočenou špulku napíchněte na rybářskou vidličku nebo třeba vařečku a požádejte někoho, kdo je po ruce, aby Vám vlasec takto podržel. Může jemným přidržením palců ze stran pomáhat vlasec přiměřeně napínat během namotávání. Tahle varianta je spolehlivější a využijete tak i jinak remtající manželku. :)
     

Pro oba způsoby platí, že cívku nesmíte přeplnit! Vlasec by neměl přesahovat přes odhozovou hranu, jinak Vám hned s prvním náhozem vyletí škaredá smyčka a Vy si nehezky zanadáváte.
Když vlasce namotáte málo, výrazně tak zase zmenšíte vzdálenost, na kterou budete schopni nahazovat.

All_Footage_Edit.00_07_04_17.Still020

Hromada lidí k nám chodí s výčitkami, že ten a ten vlasec je na nic a kroutí se hned od začátku. Pokud jste dodrželi výše zmíněný postup navinutí a vlasec se i tak kroutí, zkontrolujte, zda se Vám správně točí rolnička navijáku. Pokud v ní nefunguje ložisko a netočí se, vlasec tak opravdu rychle zkroutíte a zničíte.

Dalším důvodem může být rýha v prvním očku (prořezané očko/a na špičce prutu). Vlasec se tak zbytečně moc napíná a následně kroutí. Dnešní vlasce jsou dostatečně kvalitní i při menších cenovkách a kroucení od výroby je takřka vyloučeno. Dejte si tedy na tyto faktory pozor.

Vlasec používejte maximálně 2 sezóny

No a na závěr stará dobrá klasika, kdy nám zákazníci vyčítají, že „Ten vlasec nic nevydrží! Já ho trhám v ruce!“ a nakonec z nich vypadne, že ho mají na navijáku už čtyři sezony. Ne, takhle dlouho byste vlasec používat opravdu neměli. Po takové době bude opravdu zničený a bude praskat a Vy tak můžete vlastní chybou a hamižností přijít o životní úlovek.

Pokud chytáte rekreačně pár vycházek za rok, měl by Vám vlasec vydržet dvě sezony, ale i tak doporučujeme každou sezonu namotat nový. Většina našeho týmu mění vlasce dvakrát za sezonu. V případě, že jedeme na důležitý závod, namotáme vždy nový, čerstvý vlasec, na který je 100% spolehnutí.