Co namotat?

5f99dbd8-a868-4752-aa48-f5b942dfb30f_cmsico

S blížící se novou sezonou jistě tato otázka probleskne hlavou každému rybáři. Sám jsem nad tím dříve hodně přemýšlel a zkoušel různé druhy vlasců, se kterými jsem byl více či méně spokojený. Pořád to však nebylo to pravé. Až jednou nám přišly na firmu vzorky od americké firmy P-Line. Na první pohled se mi tyto vlasce zalíbily a po několika testech se pro mě staly jednoznačnou volbou. Dodnes mají pevné místo na mých navijácích a otázka "co namotat" už pro mě neexistuje. V následujících řádcích se Vám pokusím vysvětlit proč..

Nához či vyvážka?
Tohle je první otázka, na kterou se ptám zákazníků při jejich výběru vlasce. Pro každou situaci je potřeba trochu něco odlišného. Pokud chcete chytat z odhozu, je důležité, aby byl vlasec co nejjemnější. Tvrdé vlasce jsou absolutně nevhodné, protože se při náhozu špatně odmotávají z cívky a podstatně zkracují délku hodu. Další negativum, které způsobují tvrdé vlasce, je, že se při náhozu obmotá vlasec kolem prvního největšího očka. Nejenom, že musíte nához opakovat, ale zničíte si i vlasec a lak na očku. Někdy můžete přijít i o celou montáž. Dříve jsem to přisuzoval velkému průměru cívky u navijáku, ale dnes už vím, že je to jednoznačně problém pouze u tvrdých vlasců. U Floroclearu se mi to nikdy nestalo, protože je skvěle poddajný a měkký.

80d7f110-6ee3-4227-b3e1-f72eb8ef097c

Pro vyvážení a chytání na velkou vzdálenost je potřeba naopak trvdý vlasec s co nejmenší průtažností. Tu si zjistíte jednoduchým testem přímo v prodejně. Vezměte vlasec mezi dlaně v délce cca jeden metr a zkuste ho co nejvíce natáhnout. Některé vlasce pruží skoro jako guma do praku a pokud byste je použili při dlouhé vyvážce, detekce záběru by byla velmi špatná. CX Premium se natáhne na metru jen o pár centimetrů, tudíž je vhodný i pro extrémní vyvážky přes 500 metrů. Samozřejmě nejlepší pro tyto situace by byla pletená šnůra, ale kvůli vysoké ceně a nízké oděruvzdornosti používám raději vlasec.

59952016-5ac8-44b2-9c10-4e82e82ecf0d

CX Premium je skvělý na vyvážku

Daleký odhoz
Na spoustě revírů je potřeba nahazovat co nejdál, jako např. na nádrži Rozkoš. Pro rybáře, kteří rádi chytají na velkou vzdálenost mám tip. Zkuste si na navijáky namotat vlasec Floroclear v průměru 0,25 mm a uvidíte, že se vzdálenost, na kterou jste schopni odhodit svou montáž, podstatně prodlouží. Navíc jeho pevnost v uzlu v tomto průměru je 7,47 kg a tato hodnota je reálná, ne jako u některých konkurenčních vlasců. Povrch je napuštěný speciálním silikonem, díky kterému se vlasec dostává z cívky mnohem hladčeji a rychleji. To prodlouží Vaše náhozy o 10-20%. Rozdíl poznáte i při samotném namotávání na naviják, vlasec se o mnoho lépe skládá na cívku a díky tomu se ho i více na cívku vleze. Všechny tyto výhody využívám především při závodech na větších revírech, kde musím nahazovat dál než ostatní, abych byl úspěšný.

79f78833-9c36-4d30-9779-c4c0c5c9d3c2

Floroclear 0,40 v číré barvě používám jako šokovku

Pevnost je důležitá, ale ne nejdůležitější
Mnoho rybářů se při výběru zajímá pouze o nosnost vlasce a ostatní vlastnosti je moc nezajímají. Často jim stačí jen dobrý pocit z vysoké nosnosti, ale můžu Vám říct, že často jsou hodnoty dost přemrštěné a s reálnou nosností nemají nic společného. Hodně rozšířený mýtus mezi rybáři je, že pokud chci chytat ryby s hmotností okolo 15 kg, musím mít vlasec se stejnou nosností. To je absolutní nesmysl, protože ani 30 kg vážící kapr nedokáže při zdolávání vyvinout tah stejný jako je jeho hmotnost. Zkuste si někdy udělat jednoduchý test. Navažte konec vlasce na váhu a zkuste simulovat zdolávání ryby a uvidíte, že hodnoty, které Vám ukáže váha, budou o dost nižší, než jste si doposud mysleli. Po tomto testu zcela jistě přehodnotíte své dosavadní postoje k nosnosti vlasců.

549621ba-66fd-4e0d-be32-7c1d8c5e067c

S kvalitním vybavením můžete pomýšlet i na trofejní úlovky

Fluorocarbonový potah
Pokud chytáte na revírech s průzračnou vodou, určitě oceníte nízkou viditelnost Vašeho vlasce. U Floroclearu je to právě fluorocarbonový potah, který ho dělá ve vodě neviditelným. Další výhodou tohoto potahu je jeho vyšší váha oproti klasickému monofilu. Díky tomu se vlasce od P-Line rychle potápí pod hladinu a netvoří se Vám při větru velké oblouky na vlasci. Můžete to skvělě využít i při lovu s povoleným vlascem (tzv. slackline fishing), kdy je důležité, aby si vlasec "lehnul“ na dno.

Jak správně namotat vlasec
Nesprávným způsobem namotání na cívku můžete zničit i ten nejlepší vlasec. Často slýchávám, že se vlasec kroutil hned po namotání, ale vždy si za to může každý sám. Snad nejhorší a nejčastější způsob je, že cívku vložíte do kýble s vodou a začnete namotávat. Museli byste mít velké štěstí, aby se vlasec odvíjel pouze v jednom směru, a to ještě v tom správném. Příště až budete namotávat nový návin, zkuste to udělat jinak. Nechejte si cívky namotat zkušeným prodavačem přímo na prodejně a nebo to udělejte jako já. Cívku s vlascem nechám cca 1 hodinu namočenou ve vodě a potom poprosím např. přítelkyni, aby mi s namotáváním pomohla. Cívku navléknu středovým otvorem na tužku tak, aby vlasec vycházel ze spodu a začnu namotávat. Vlasec držím mezi prsty napnutý a po pár desítkách namotaných metrů zkontroluji, zda se vlasec nepřekrucuje. Nechám vlasec volně prověsit a pokud je krásně rovný, je vše v pořádku a můžu pokračovat v namotávání. Pokud se však začnou tvořit smyčky, je potřeba cívku otočit tak, aby vlasec vycházel z opačné strany než před začátkem namotávání.

U vlasců mám jedno pravidlo, a to, že kvalita se projeví až časem. Za těch pár let, co jsou vlasce P-Line na trhu, jsem neslyšel jedinou negativní připomínku a myslím, že až ho vyzkoušíte, dáte mi za pravdu.


Dan Němec
Sportcarp Team