Jasná volba!

433be999-da7a-4b1c-a331-8a53fa8cf588_cmsico

Spousta rybářů ještě pořád tápe při výběru vlasce a přitom pro většinu situací je favorit naprosto jasný...

Tak jako každý, i já jsem za svůj život namotával na navijáky kilometry a kilometry vlasce různých značek, barev a průměrů… A tak jako většina, i já jsem po dlouhé době našel nepřekonatelného favorita, je jím Floroclear od značky P-Line.

jasna-volba-1

Veškeré mé chytání si vystačím s touhle řadou vlasců a je jedno, jestli chytám na odhoz na rozlehlé pískovně, na krátko na řece kousek od překážek, anebo na vyvážku na kratší vzdálenost. Na delší vzdálenosti je jeho průtažnost už moc velká. Floroclear v nižších průměrech dokonce uspokojí i mé občasné choutky po přívlačových vycházkách!

jasna-volba-2

Většinu času ale chytám na řece, kde je potřeba trošku silnější sestavy a vlasec zde sehrává velkou roli. Pro lov na řece mám namotaný Floroclear v průměru 0,35 mm v číré barvě. Je opravdu až neuvěřitelné, kolik tenhle vlasec dokáže snést. Pokud chytám v úseku, kde nejsou vázky, nepoužívám vůbec šokový vlasec a bez problémů si vystačím jen s tímhle kmenem. Dovolí Vám spolehlivě odhodit 200 g olovo k protějšímu břehu, když je to potřeba a zároveň má v sobě dostatek pružnosti, aby zvládnul prudký výpad velké ryby, kterou jste právě zasekli těsně pod břehem. V tomhle průměru je to opravdový dříč, na kterého se můžete na 100% spolehnout.
Jestli se ale v blízkosti mého místa nacházejí překážky, doplňuji sestavu o šokovku Floroclear 0,50 mm v délce cca 30 m. Několikrát se mi stalo, že to kapr napálil okamžitě střemhlav do potopeného stromu a já jej musel člunem vyprošťovat. Proto ta délka 30 m. V těhle situacích je lepší mít rezervu, abyste vlasec netahali z překážky přes spojovací uzel.
Stromy na řece jsou snad všechny porostlé slávičkami, ale ani jednou jsem o koncovou montáž nepřišel. Vlasec byl sice značně roztřepený, ale pořád držel! Vždy! Dvakrát jsem na něm dokonce zvednul starý těžký kmen ze dna řeky. Bohužel některým kaprům se podařilo mezičasem prchnout, ale alespoň neplavou s utrženou montáží a olovem, což je osud, který by je čekal, kdybych používal nekvalitní vlasec. A pokud chytáte v extrémních podmínkách na řece, klidně si namotejte průměr 0,40 mm. Nemusíte mít strach, že bude „jako struna“. Vlasce Floroclear jsou krásně jemné a poddajné i v silnějších průměrech.

jasna-volba-3

Druhou nejčastější variantou mého chytání jsou pískovny, kde je potřeba házet opravdu daleko. Čím dále, tím lépe. A pro tyto situace mám na druhých cívkách Floroclear 0,25 mm. Abych se mohl do prutu opřít vší silou a odhodit 110 g olovo, navazuji na konec sestavy ujímané šokové vlasce Konico. Konkrétně verzi 0,25-0,45 mm. Spojovací uzlík je díky nim téměř neznatelný a vlasec po náhozu z cívky letí jako namydlený blesk. Silnější průměr na konci Vám umožní beze strachu odhazovat větší olova plnou silou a navíc Vám dává větší jistotu při zdolávání, když kapr přejíždí přes nějakou hranu anebo zaparkuje v rákosí za rohem, když už je u břehu. Samotný kmenový vlasec je na odhoz opravdu TOP. Díky jeho poddajnosti se nádherně z cívky odvíjí, hladký povrch prochází přes očka opravdu neznatelně a díky fluorokarbonovému vnějšímu potahu klesá ke dnu mnohem rychleji než klasické vlasce. Takže při odhozu na 130 m nečekáte na břehu jako na Godota, do nekonečna. Obrovskou nevýhodou vlasců nižších průměrů je, že většinou se zničí za krátkou dobu jen tím, že stahujete těžší zátěž, anebo zdoláváte ryby. Zůstanou protažené a pod vlivem slunce a vody hrozně zeslábnou. Jen za loňskou sezonu jsem zdolal spoustu kaprů z velké vzdálenosti, řádově ve stovkách a kmenový vlasec jsem nemusel přemotávat ani jednou. Měnil jsem jenom ujímané koncovky. Základní podklad zůstal stejný celou sezonu a pořád drží a dá se na plno využívat! Skutečně nenajdete mnoho vlasců, které tohle ustojí.

jasna-volba-4

Pokud tedy pořád hledáte svého favorita mezi vlasci, zkuste letos namotat Floroclear a vsadím se, že na konci příští sezony už budete mít jasno…

Martin Mrázek