Jak správně vrstvit rybářské oblečení

131147885_3392905137515044_2754292725884262227_o_cmsico

Krátký návod, jak správně vybrat a vrstvit oblčení k vodě, aby Vám nebyla zima a cítili jste se komfortně...

O tom, jak se správně oblékat během chladných dnů, si každý z nás již vyslechl spoustu poznámek. Jistě si všichni pamatujeme, jak nám máma říkala, ať si vezmeme pro jistotu o 3 vrstvy navíc. V konečném důsledku to dopadlo tak, že i nejmenší pohyb byl náročný. Doba však pokročila a s ní i materiály, ze kterých se oblečení vyrábí...

Řiďte se pravidlem tří vrstev. Tři vrstvy oblečení jsou nutné k tomu, abyste dokázali ochránit před nepříznivými podmínkami okolí. Pojďme si o nich říct více.

První vrstva - termoprádlo je alfou a omegou

Je to vrstva, která hraje velmi důležitou roli, protože odvádí vlhkost a pot, zároveň brání úniku tělesného tepla. Materiály termoprádla jsou z převažné většiny syntetické, jejich největší výhodou je, že dokáží v krátkém čase vyschnout a mají nejlepší termoizolační vlastnosti. Alternativou jsou přírodní materiály. Nejznámější je merino vlna, která sice neodvádí pot tak precizně, ale dokáže zahřát i ve vlhkém stavu.

Na co se zaměřit, pokud kupujete rybářské termoprádlo?

Dbejte na to, aby termoprádlo dokonale přiléhalo k postavě, jen tak zajistíte všechny vlastnosti, které jsou uváděny výrobcem. V jednotlivých kouscích byste se měli cítit pohodlně, Váš pohyb by neměl být ničím limitován, to je aspekt, který oceníte zejména při delších rybářských výpravách.

fortis-termopradlo-elements-half-zip-top-906517671_z1 fortis-spodni-termopradlo-elements-base-layer-388419715_z1

 

Druhá vrstva - Termoizolační vrstva

Zajišťuje tepelný komfort, pohlcuje vlhkost, která je odváděna od termoprádla a zároveň brání pronikat vnější vlhkosti k tělu. U našich zákazníků jsou nejpopulárnější fleecové materiály. Fleecový materiál je nejčastěji vyráběn ze 100% polyesteru zpracovaného do zkrouceného vlákna. To se dále splétá a následně se drátěným kartáčem upravuje do vlasu.

Hlavní výhody fleecových materiálů:

1. perfektní termoizolační vlastnosti

2. nízká hmotnost

3. materiál příjemný na dotek

4. rychle schne

5. cenově dostupné

Při fleecových výrobcích musíme mít na paměti, že není fleece jako fleece. Při výběru je třeba si dát pozor na kvalitu oblečení. Méně kvalitní materiál má větší tendenci nasávat zápach. Specifickým indikátorem je gramáž materiálu, udává tloušťku materiálu, čím vyšší gramáž, tím silnější a teplejší oblečení.

korda_polar_kore_fleece_jacket

Třetí vrstva - Ochranná vrstva

Poslední vrstva má za úkol chránit od vlivů vnějšího prostředí. Studený vítr, vytrvalý déšť, či husté sněžení umí při rybaření pořádně znepříjemnit život. Třetí vrstvu tvoří rybářské bundy, na trhu jich najdeme nespočet, odlišují se materiálem, střihem a v neposlední řadě vlastnostmi.

Elementární vlastnosti při výběru bundy:

1. voděodolnost

2. prodyšnost

Voděodolnost každé bundy vyjadřuje vodní sloupec, který je udáván v milimetrech (čím vyšší hodnota, tím je materiál voděodolnejší). Prodyšnost vyjadřuje schopnost bundy odvádět pot a vlhkost, díky čemuž je zajištěno správné fungování ostatních vrstev oblečení. Zkombinovat dané dvě vlastnosti je pro výrobce náročné, protože jde o přesně opačné vlastnosti. Daří se to zejména při dražších materiálech, proto před koupí pořádně zvažte, kolik investujete a v jakých podmínkách hodláte oblečení používat.

 

MJDPM00-MOVE FJ6-DPM-Side

 

Prohlédněte si námi prověřené rybářské oblečení na tomto odkaze.

Při další rybářské výpravě v nepříznivém počasí vyzkoušejte pravidlo tří vrstev, zabráníte tak nepohodlí a máte větší šanci, že se vyhnete nemoci.

Sportcarp tým