Využijte náš věrnostní program a získejte automaticky slevy! Díky registraci se můžete dostat mezi VIP zákazníky!

Domů / Testy / Flagman přívlačový prut Azura Olivia

Flagman přívlačový prut Azura Olivia

Flagman přívlačový prut Azura Olivia - Sportcarp    Recenze a zároveň detailnější a profesionální pohled na přívlačové pruty Olivia... Tento dvoudílný přívlačový prut s odhozem 3gr při délce 167cm a 3,5gr při délce 182cm je už podle svých dispozic určený k velmi jemné přívlači s malými nástrahami. Jak udává výrobce: pruty jsou velmi citlivé a zvládnou perfektně i lov s nástrahami pod 1g, tak s tímto nelze nesouhlasit. Z vlastní zkušenosti vím, že i 0,5 gr marmyška není problémem.

Cílovou rybou k lovu bude především pstruh, okoun a tloušť. Samozřejmě také záleží na typu nástrahy. Pokud použijeme například marmyšku, lze lovit i spousty jiných drobnějších ryb. Obě dvě délky jsou vhodné k lov pstruhů a jiných lososovitých ryb na menších potocích a říčkách, kde máme omezený prostor pro manipulaci. Každopádně pokud s Azura Olivia vyrazíte na tzv duhákodromy, určitě si s pruty těchto délek vystačíte taktéž. Druhy nástrah ani určitá lovná technika k tomuto prutu blíže specifikovány nejsou, taktéž není vyhraněn způsob vedení. Není však vhodný k vedení malých woblerů metodou twitching, kdy nemůžete dát nástraze ten správný pohyb. Ten je velmi vláčný a neagresivní, tím pádem nezajímavý pro dravce. Pokud by chtěl někdo zkoušet vertikalní přívlač např. z belly boatu, tak zde tento prut doporučit nelze. Ovšem bezproblémů můžete tímto způsobem vést péřové nástrahy (strýmry), nebo jigstrýmry, které nemají takový odpor jako woblerky. Malé gumky, plandavky i rotačky Olívia zvládá bez problémů i když její střední akce zejména v proudných úsecích prut již trochu více ohýbá.

V popiscích na eshopech se uvádí, že díky dokonalé zdolávací akci Vám pstruh neunikne ani při prudkých výpadech a výskocích. Ano i toto lze zcela potvrdit, citlivá není pouze špička prutu, nýbrž celý prut a přestože má téměř parabolickou zdolávací akci, najdete na něm jasně vyhraněnou páteř, díky níž se vám bude jak dobře nahazovat, tak pevně sedět v ruce. Z toho automaticky vyplývá, že práce s ním je opravdu příjemná.

Azura Olivia může na první omak zanechat dojmu, že je to měkký prut typu žvejka, nenechte se však mýlit. když jsem si ho vzal poprvé do ruky, byl jsem také maličko v rozpacích a nevěděl jsem, co si o něm hned myslet. Tohle je typický prut, kterému prostě musíte přijít na chuť, zvláště pokud máte v oblibě pruty hodně tuhé až přímo ostré. Nebojte se přesvědčit, že i se střední až plnou akcí se dá vychutnat souboje s rybou mnohem více a požitek z lovu s tímto prutem za to opravdu stojí.

Při lovu na tekoucích vodách, jsem si ho zcela užil při použití malých rotaček do velikosti 0 a drobných péřových nástrah do 1 gr. Jak při brodění, tak ze břehu, kde byla jeho délka předností. Ve chvíli, kdy ryby zabíraly hodně blízko u břehu, se mi líbila jeho zdolávací akce a zachránila mi spoustu silně bojujících ryb zaseknutých nakrátko.

Při tvrdém prutu v kombinaci s malými háčky bych se s těmito rybami musel rozloučit. Olívia se ale krásně ohne a pracuje.

Dobrou práci prut odvádí při chytání s gumami, pokud je chcete vodit neagresivním způsobem. Silnou stránkou je opět lov nakrátko.
Zpracování prutu je velmi dobré, očka správně rozmístěné. Rukojeť přiměřeně krátká, nepřekáží a je příjemná do ruky. Akce je plynulá a spojka ji nijak nenarušuje.

V podstatě mu není co vytknout, pokud nebudete chtít, aby tento prut zvládal úplně všechno. Skutečně to není univerzál.

Technická data

Délka: 182 cm
Transportní délka: 94 cm
Váha: 92 gr
Počet sekcí: 2
Materiál blanku: uhlík
Materiál rukojeti: korek
Akce: středně rychlá
Maximální vrhací zátěž: 3,5 g

Délka: 167 cm
Transportní délka: 88 cm
Váha: 90 g
Počet sekcí: 2
Materiál blanku: uhlík
Materiál rukojeti: korek
Akce: středně rychlá
Maximální vrhací zátěž: 3 g 

Petr Koucký