Sportcarp Sportcarp
Sportcarp
Informace
 
Sociální sítě
 
Sportcarp
 

Lov kaprů ve studených vodách

V nedávné době byl tento pojem mezi rybáři specializujícími se na lov kaprů velice málo rozšířen. Bylo to nejspíše tím, že se tradovala teorie o tom, že kapři nepřijímají potravu ve vodě pod 7C. To však nebyl jediný důvod, proč se v zimě nejezdilo k vodě. Málokdo z nás kaprařů začátečníků měl vybavení, které by odolalo extrémním podmínkám mrazivých zimních nocí. A proto by byla zimní výprava spíše plněním nějakého bobříka odvahy než pohodlným lovem. Když si vezmu, jak jsem trávil první vícedenní výpravy na Rozkoši já, tak mně je ještě teď, při psaní tohoto článku, zima. Neměl jsem žádný kvalitní spacák, lehátko ani bivak. Spal jsem pouze na igelitu v tenkém spacáku a mohu vám říci, že taková jasná srpnová noc už byla pěkně tvrdým oříškem. Od tří ráno jsem se klepal jak ratlík a modlil se až první sluneční paprsky ohřejí moje prokřehlé tělo. A to si nedovedu představit, kdyby mělo mrznout.
Za pár let se však vše změnilo a postupem času jsme se vybavili věcmi, které jsou vyrobeny i do krutých podmínek. V tuto dobu se již začalo více a více mluvit o tom, že se dá v zimě docela dobře lovit a pěkné fotky s kapry v pozdním podzimu a následně na sněhu toho byly jasným důkazem. Nezbývalo tudíž nic jiného, než také vyrazit a zkusit štěstí.

Abych řekl pravdu, tak v tomto období navštěvuji vody velice rád. Dovolenkoví kapraři již na ryby nejezdí a tak má člověk u vody klid, který je pro lov velkých kaprů velice důležitý. Snad již tři roky pravidelně navštěvuji mé oblíbené lokality, na podzim než zamrznou a na jaře hned po rozmrznutí.
Tento článek píši po mojí první letošní výpravě, kdy teplota vody klesla na 7C.
Byli jsme s taťkou na jedné nevelké propadlině s velice členitým dnem. Hloubky se zde pohybovali od 7m až do úplných mělčin. Lovu jsme věnovali 3 noci. Nejhorší bylo, že nám nepřálo vůbec počasí. První noc byl mráz –3C. Během dne se zatáhlo a začalo hustě pršet, déšť trval přes celou následující noc až do oběda druhého dne. Poté se obloha vymetla a začalo být teplo s úplným bezvětřím. Což je pro lov snad vždy špatné.
Místa jsme zvolili jak v hluboké vodě tak i na mělčinách, protože nebylo vůbec jasné, kde kapři budou potravu vyhledávat.
První noc byla voda ještě rozehřátá od odpoledního slunce a tak do dvou hodin ráno chodily záběry z mělké vody. Jednalo se však převážně o menší kapry. S přibývajícím větrem a deštěm se voda ochladila a začala být dobrá místa ve hluboké vodě, kam se kapři přemístili a defakto leželi až po uši v bahně. Po jejich vytažení na břeh byli do půlky trupu ještě špinaví právě od jemného bahýnka. Zde se podařilo taťkovi i mě vytáhnout pěkného desetikiláka. Oba zabrali na Red fish monstr krab dovážený plovoucím boiliese Solar Top banana. Následné oteplení kapry zase vyhnalo do mělčích vod, kde však už moc nepřijímali potravu a jenom se vzpamatovávali ze šílených změn, které jim příroda připravila. V takovýchto podmínkách jsme nakonec s našim úspěchem byli spokojeni, protože kolem nás seděli rybáři, kteří si na větší rybu ani nešáhli.

Za dobu, co se věnuji lovu kaprů v chladné vodě, jsem dospěl k pár zajímavým faktům, které se opakovaly každým rokem. V těchto řádcích bych se s Vámi o ně chtěl podělit. Podotýkám však , že to jsou jenom moje zkušenosti, které jsem na vlastní kůži zažil a nikomu je v žádném případě nevnucuji.
Já zimní lov počítám od té doby, kdy voda klesne na podzim pod 10C a na jaře tuto hranici nepřesáhne. Toto období bych rozdělil do tří rozdílných částí.


1. Voda pozvolna chladne
V tomto období, kdy voda den ode dne chladne, se snažím vyhledávat hlubší partie, protože je veliký předpoklad, že se ve větších hloubkách nachází ještě stále teplá, nepromíchaná voda, ve které kapři vyhledávají potravu. Ovšem pozor na teplé slunečné dny, kdy se voda na mělčinách prohřeje a kapři v ní v noci sbírají potravu až do té doby, než ji mrazivá noc opět ochladí.
Nejúspěšnější nástrahou v tuto dobu pro mě je Sladký Ořech s kořením, Robin red také s kořením a Red fish monstr krab.

2. Voda se ustálila a kolísá v minimálním teplotním rozmezí
V tomto období mě chování kaprů trochu překvapilo. Myslel jsem, že se budou opět nacházet ve větších hloubkách, ale opak byl pravdou. Když se voda ustálí, tak kapři opět začínají „okupovat“ mělčí partie vody. Například v listopadu jsme navštívili jednu pískovnu, voda měla již jenom 5C. Lovili jsme na 6 prutů, a tak jsme tři nastražili pod lavice na hloubky od 7m-10m a zbytek na lavice, které byli ve hloubkách od 3m-6m. Sice jsme nechytli nic slušného, ale všichni ulovení kapři (50 – 60cm) přišli z malých hloubek a to v noci, když mrzlo. Stejně tak jsme dopadli i na rybníku, kde jsem dokonce chytl jednoho kapra 75cm v 60 cm hloubce těsně u rákosu (v noci byl kolem břehu led).
V tento čas používám mixy, jako jsou ptačí zoby, Robin Red a Sladký ořech.

3. Voda se začíná postupně oteplovat
Toto období, ať se zdá pro rybáře velice zajímavé, nemusí vůbec znamenat úspěšný lov. Nejvíce záběrů jsem měl většinou těsně po rozmrznutí. A to i na plavačku. Toto aktivní období, však netrvá dlouho a po něm nastává určitá doba půstu. Po té se však ryby rozežerou a se stoupající teplotou roste i jejich žrací aktivita. Zde bych snad ani nechtěl psát, jaká nástraha je úspěšná. Protože je to velice nevyzpytatelné období a kapři se dají ulovit snad na všechno.

Vliv počasí na počet záběrů
V tomto faktoru, jsem se ze začátku také mýlil. Ještě, když jsem nelovil v zimě na boilies, jsem si myslel, že ryby budou více aktivní při sluníčku. A podle toho jsme chodili i na ryby (s houskou na plavačku), ale nikdy jsem toho neulovil tolik, jako když bylo pod mrakem a třeba chumelilo. Tato skutečnost se mně po čase potvrdila i v kapraření. Při jasném slunném počasí se v zimě přes den prostě nic nechytí, nebo alespoň já jsem toho nikdy moc nechytl. Ovšem v mrazivé noci po slunném dnu byl záběr docela často. Nejvíce kontaktů jsem opravdu měl v hnusném, sychravém počasí, kdy funělo, chumelilo a bylo zataženo. V těchto meteorologických podmínkách se dal očekávat záběr po celý den, nejvíce však po setmění a hlavně v noci, tak jak už to při lovu kaprů chodí většinou po celý rok.

Příprava místa a krmení
Tato část je pro kapraření v tuto dobu velice podstatná. Jak jsem již předeslal, kapr je o dost méně aktivní a to se projeví i v přijímání potravy. Já volím většinou mixy z ptačích zobů a ořechů s menším obsahem bílkovin a někdy i rybích mouček. Tyto směsi velice dobře pouští atraktory do svého okolí a dávají kaprovi větší naději, že boilies najde. Nehledě na to, že takto vytvořená směs je pro kapra dobře stravitelná. Jako pojivo nedoporučuji vejce, to je v chladné vodě takřka ne rozpustitelné. O mnoho více záběrů jsem měl vloni na podzim a letos brzy na jaře s boiliesem udělaným z k. k. komplexu. Jedná se o plnohodnotnou náhražku vejce, která se ale dovede velice dobře rozpouštět.

Příprava místa je nyní o hodně důležitější než v létě. Dobře prokrmené místo, což znamená krmit pravidelně po malých dávkách, nám bude takovou malou jistotou úspěšného lovu. Je důležité, aby k vám kapr jezdil pravidelně a vy jste centrovali jeho zájem o krmení do co nejmenšího místa a tím získali co největší šanci na záběr. Já si většinou na podzim vytipuji lokalitu, na které budu lovit až do úplného zámrzu a tu pak pravidelně navštěvuji.

V následujícím foto příběhu vám postupně ukáži jak zimní krmení připravuji A z čeho se skládá.

1. Nové směsi testované na příští rok. Neméně důležitou částí dobrého boilies je i jeho tekutá část. Používané esence by měly být na alkoholovém nosiči, aby se aroma uvolňovala i v chladné vodě. Stejně tak by jsme neměli zapomínat na přírodní esenciální oleje, které používám celoročně, ale v chladné vodě najdou svoje uplatnění dvojnásob.
2. Na zimní lov si připravuji malé nástrahy a různé druhy „drobených směsí“
3. Velice úspěšné je i boilies nasekat, nedá to tak velkou práci jako výroba mini boilies.
4. Dalším dobrým pomocníkem je i speciální kaprová směs, se kterou dovedeme vytvořit krmnou zeď skoro přes celý vodní sloupec.
5. Dobrým pomocníkem jsou i různé druhy pelet a nuget, svoji výhodu mají zejména v brzkém rozpadu a úniku atraktivních látek do okolí návnady.
6. Takto vypadá připravené krmení.

. .
Doufám, že Vám tento článek pomůže ulovit toho vysněného zimního kapra a vy z něho budete mít po právu velikou radost. Jediné, co si přeji, aby Vámi ulovený kapr skončil zpět ve vodě a ne na štědrovečerní tabuli.
V případě, že se Vám opravdu podaří kapra ulovit, nezapomeňte před tím, než na něho sáhnete, si namočit ruce a polít omrzlou podušku vodou. Těmito dvěma pravidly zpříjemníte kaprův pobyt v zimním počasí na Vaší podušce a ochráníte jeho citlivou kůži před poškozením.

S pozdravem Jaromír Kratěna ml.

Vaše komentáře k tomuto článku

Máte zkušenosti s tímto výrobkem? Podělte se s ostatními a poraďte nebo si nechte poradit.
V zájmu udržení informační hodnoty těchto stránek si provozovatelé vyhrazují právo vyřadit vulgární a reklamní příspěvky nebo příspěvky nesouvisející s obsahem této stránky.

 
 
 
Sportcarp
 
 
 
Ztráta hesla Registrace
 
 
Nejprodávanější produkty

Fortis nepromokavá bunda Marine Jacket DPM

Fortis nepromokavá bunda Marine Jacket DPM
Vaše cena 6 099,-
Po přihlášení 5 794,-
 
V nabídce více variant
 

P-Line vlasec Floroclear Clear 1000 m

P-Line vlasec Floroclear Clear 1000 m
Vaše cena od 669,-
Po přihlášení od 636,-
 
V nabídce více variant
 

Sportcarp vlasec Signum

Sportcarp vlasec Signum
Vaše cena 379,-
Po přihlášení 360,-
 
V nabídce více variant
 

Sportcarp plovoucí boilies Reflex

Sportcarp plovoucí boilies Reflex
Vaše cena 149,-
Po přihlášení 142,-
 
V nabídce více variant
 

Sportcarp booster 250ml

Sportcarp booster 250ml
Vaše cena 99,-
Po přihlášení 95,-
 
V nabídce více variant
 

Carp Whisperer háčky Curve

Carp Whisperer háčky Curve
Vaše cena 170,-
Obvyklá cena 179,-
 
V nabídce více variant
 

Sportcarp keramický hrnek Logo Mug

Sportcarp keramický hrnek Logo Mug
Vaše cena 249,-
Po přihlášení 237,-
 
Skladem
 

Fortis polarizační brýle Overwraps Brown

Fortis polarizační brýle Overwraps Brown
Vaše cena 1 499,-
Po přihlášení 1 499,-
 
Skladem 4 ks
 

TFG přístřešek Force 8 Rapid Day Shelter

TFG přístřešek Force 8 Rapid Day Shelter
Vaše cena 2 599,-
Po přihlášení 2 469,-
 
Skladem
 

Sportcarp pelety Mulberry & Garlic

Sportcarp pelety Mulberry & Garlic
Vaše cena 899,-
Po přihlášení 854,-
 
V nabídce více variant
 
 
Sportcarp TV
 
 
EET

Podle zá​kona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.